SPF apsauga nuo saulės

SPF apsauga

Net nereikia sakyti, kad SPF apsauga nuo saulės yra ne tik labai svarbi, bet ir itin būtina. Tačiau, jei to nežinai, nesvarbu ar už lango šviečia saulė ar lyja lietus, žiema ar vasara – SPF veido kremas yra reikalingas ištisus metus. Daugelis mano, kad jeigu vasaros dieną nešviečia saulė, o ji slepiasi po storu debesų sluoksniu, SPF apsaugos nereikia, deja, turime nuvilti, nes žalingi saulės spinduliai prasiskverbia ir pro debesis. Pirmiausia, labai svarbu žinoti kas yra UV, UVA, UVB spinduliai bei ką reiškia skirtingi SPF skaičiai.

Ką reiškia trumpiniai UV, UVA ir UVB  

Šiek tiek fizikos tam, kad suvoktume, kurie UV grupei priklausantys spinduliai yra pavojingiausi. Tam tikrą saulės spinduliuojamo energijos srauto dalį galima matyti plika akimi, tai vadinama paprasčiausia šviesa, kurią matome. Energijos spektro dalis, pagal bangos ilgį esanti už mėlynosios dalies, vadinama ultravioletine (UV). Ji nematoma plika akimi, tačiau tuo pat metu, ir pati pavojingiausia. 

UV bangos skirstomos į UVA, UVB ir UVC. UVA bangos yra pačios ilgiausios, UVB trumpesnės, UVC – trumpiausios. Kuo trumpesnė UV banga, tuo daugiau ji negrįžtamai žalinga žmogaus organizmui. Pačios pavojingiausios yra UVC bangos, tačiau jos ir trumpiausios, todėl žemės paviršiaus beveik nepasiekia. Iš bendro UV kiekio, pasiekiančio Žemės paviršių, apie 94% yra UVA ir 6% UVB spindulių. Pasak mokslininkų, apie 80 procentų kiekvieno žmogaus pirmųjų senėjimo požymių pirmiausia įtakoti UV spindulių. UVA spinduliai, dar žinomi, kaip UV Aging – susiję su odos senėjimo procesais. Ne veltui aging angliškai reiškia senėjimą. UVB spinduliai dar vadinami UV „burning“ - išvertus iš anglų kalbos, tai reiškia nudegimus.

Ką reiškia ant pakuotės esantis žymėjimas „PA++++“?

PA+ žymėjimas nurodo kokio stiprumo apsaugą kremas suteikia nuo UV spinduliuotės.

PA++ nurodo, jog suteikia vidutinę apsaugą;

PA+++ stiprią apsaugą;

PA++++ stipriausią ir efektyviausią apsaugą, todėl ypač reikėtų iekošti apsauginių kremų, turinčių šį žymėjimą su keturiais pliusais.

Kas yra SPF apsauga nuo saulės?  

Kiekviena apsauga nuo saulės turi kartais ne visai suprantamą koduotę. SPF 30, SPF 50. O gal pakanka SPF 20? SPF iš esmės žymi apsaugos dydį nuo nudegimus sukeliančių UVB spindulių. Tam, kad gamintojas ant etiketės galėtų žymėti konkretaus dydžio apsaugą, ji turi būti dar didesnė, nei žymima etiketėje. Šis reguliavimas itin griežtas Australijoje, kuri yra viena pirmaujančių šalių pagal UV spindulių sukeliamo odos vėžio statistiką. 

Paprastai, SPF apsaugos dydį padauginus iš 10, gausime laiko trukmę minutėmis, kiek ši apsauga nuo saulės yra veiksminga. Taigi, jei kaitroje odai nudegti pakaktų 10 minučių, priemonė su SPF 30 odą nuo nudegimų apsaugos vidutiniškai 300 minučių. Priemonė su SPF 50 odą apsaugos apie 500 minučių. 

Ar visuomet aukštesnis SPF skaičius apsaugo geriau?  Teoriškai, taip – kuo didesnė SPF apsauga nuo saulės, tuo efektyviau ji saugo, tačiau šis skirtumas nėra labai didelis. Paprastai, priemonės su 50 ir didesne apsauga filtruoja apie 98 procentus UVB spindulių. Priemonės su SPF 30 filtruoja apie 96,7 procentus UVB spindulių. Kita vertus, kad priemonė tinkamai atliktų savo darbą, jos reikia tepti gausiai. Todėl, gausiai užteptas SPF 30 gali apsaugoti odą geriau, nei pernelyg plonai užteptas SPF 50. Idealiu atveju, bet kokio dydžio priemonę su SPF reikia tepti dosniai. 

Kosmetika, kurios sudėtyje jau yra SPF apsauga nuo saulės

Kai kurių serumų, dieninių veido kremo ar makiažo pagrindų etiketėse galima pamatyti tam tikro dydžio SPF apsaugą. Paprastai, čia ji siekia iki 10-15, žinoma, tai yra geriau, nei jokios apsaugos. Tačiau tam, kad oda nuo kenksmingų UV spindulių būtų apsaugota maksimaliai efektyviai, apsauga nuo saulės turėtų būti tepama gana dosniai, ir turėti kuo didesnė SPF indeksą. 

Apsauginių kremų rūšys

SPF veido kremai yra skirstomi į dvi skirtingas rūšis – mineralinius ir cheminius SPF kremus. 

  • Mineralinė apsauga nuo saulės: šios rūšies SPF kremų sudėtyje yra tokios medžiagos kaip cinko oksidas, titano dioksidas, kurios apsaugo odą nuo UVA ir UVB. Šios medžiagos nedirgina veido odos, tinka jautrios odos savininkams ir svarbiausia, jog nekemša veido porų.  
  • Cheminė apsauga nuo saulės: paprastai tariant, šio tipo SPF kremai (filtrai) sugeria UV pavojingus spindulius, pakeisdami cheminę struktūrą. Jie pavojingą UV energiją, paverčia odai nepavojinga šilumine energija. Šio pobūdžio kremai gali būti sunkiau toleruojami jautrios odos savininkų. 

SPF veido kremų naudojimas

Kaip jau turėjote suprasti, SPF veido kremai yra labai reikalingi kiekvienai dienai, tačiau, svarbu žinoti ir kaip tinkamai juos naudoti, jog gautumėte maksimalų apsauginį efektą. Trumpa atmintinė, kaip teisingai naudoti SPF kremus:

  • SPF veido kremą reikia aplikuoti kaip paskutinį odos priežiūros produktą, prieš makiažą, jeigu tokį naudojate. Vadinasi, kad SPF veido kremas tepasi po veido kremo ir kitų odos priežiūros priemonių, jeigu nenaudojate makiažo, turite atlikti savo įprastą odos priežiūros rutiną, pasitepti drėkinančiu veido kremu, palaukti kol jis susigers ir tuomet tepti SPF kremą. Dažnai pasitaikianti klaida, jog žmonės mano, kad SPF kremus reikia tepti prieš veido kremą, tačiau, tokiu atveju jūsų oda nebus apsaugota.
  • Pasitepus SPF kremu, neikite skubiai į lauką, ypač jeigu yra stipriai karšta ir saulėta vasaros diena, kuomet saulė yra pati agresyviausia. SPF veido kremų poveikis pradeda reikštis vidutinšikai tik po 30 minučių, todėl jeigu iš karto eisite į lauką, paprasčiausiai nudegsite. Pasitepkite SPF kremu, palaukite 30 minučių ir tuomet eikite mėgautis saule.
  • Svarbu nepamiršti, kiek laiko galite būti saugiai saulėje, kas priklauso nuo jūsų pasirinkto SPF indekso, todėl visada rekomenduojama naudoti kuo didesnį SPF indeksą, jog ilgiau galėtumėte mėgautis saule, o jeigu naudojate, pavyzdžiui, SPF10 ar SPF20 kremą, turite apsaugą nuo saulės tepti pakartotinai. Praėjus apsaugančiam terminui, SPF kremas nebeatliks apsauginės funkcijos. Ypač, jeigu laiką leidžiate prie vandens ir maudotės, būtinai po maudynių naujai pasitepkite apsauginiu kremu, nes tikėtina, kad dalis SPF apsaugos nusiplovė ir oda nebėra kokybiškai apsaugota.
  • SPF veido kremą reikia tepti net tik ant veido, bet nepamirškite paakių ir akių vokų, tik įsitikinkite, ar jūsų turimas SPF kremas yra saugus naudoti akims, taip pat patepkite ausis, kaklą bei dekolte.
  • Vakare labai svarbu kruopščiai nuplauti apsauginį kremą, kad jis nekimštų jūsų odos porų. Naudokite veido prausiklį ir sukamaisiais judesiais pašalinkite visus jo likučius.

Veido kremas su SPF 50

Vasaros sezonu, kuomet daug laiko leidžiame lauke ir prie ežerų, SPF nusiplauna, todėl jį reikia naudoti pakartotinai. Žinoma, tai yra itin nepatogu, nes reikia pasirūpinti, kad prieš aplikuojant naujai SPF būtų švarios rankos, galbūt yra nepatogu ar kt. Todėl, Cell Fusion C prekinis ženklas siūlo be galo patogų variantą – pieštukinį SPF kremą, kurio nereikia aplikuoti rankomis. Pieštukinė apsauga nuo saulės „Stick Sunscreen SPF50+/PA++++“ - yra unikali apsauga nuo saulės, nes ji nėra įprastos kreminės tekstūros, o yra pieštukinė gelinė formulė. Ji padeda raminti sudirgusią odą, suteikia gaivumo pojūtį, o vėsinanti formulė pašalina karštį iš odos ir sumažina UV spindulių sukeltą odos temperatūrą. Pieštukinė apsauga nuo saulės padeda padidinti odos drėgmės lygį ir tuo pačiu sulaikyti drėgmę odoje, galima naudoti ir vaikams. Svarbu, jog šis kremas turi SPF 50.