Folio rūgštis

FOLIO RŪGŠTIS – KODĖL JI REIKALINGA KIEKVIENO MŪSŲ ORGANIZMUI?

 

Dažniausiai apie folio rūgštį ir jos svarbą žmogaus sveikatai sužino tik planuojančios pastoti moterys arba jau besilaukiančios nėštumo pradžioje. Ją pradėti vartoti rekomenduojama bent 3 mėnesius iki planuojamo pastojimo, o pastojus tęsti šių papildų vartojimą. Tad ką reikėtų žinoti apie šią medžiagą ir kodėl šios grupės vitaminai svarbūs ne tik nėščiosioms?

 

Kas tai yra ir kokia folio rūgšties nauda?

Folio rūgštis (folatas, vitaminas M, vitaminas B9) – tai keletas junginių, turinčių vienodą poveikį žmogaus organizmui ir dėl to priskiriamų B grupės vitaminams, kurių pagrindinė užduotis – skatinti energijos išskyrimo (iš angliavandenių, riebalų ir baltymų) procesą. Yra nustatyta mokslininkų, kad šios grupės vitaminai yra gyvybiškai reikalingi mūsų sveikatai, nes yra svarbūs baltymų apykaitai ir būtini nukleino rūgščių (DNR) sintezei bei daugeliui organizmo gyvybinių funkcijų, o ypač – visų kūno ląstelių augimui ir dalijimuisi. Be to, ji mažina homocisteino (medžiagos, kuri skatina cholesterolio nusėdimą ant kraujagyslių sienelių ir daro įtaką širdies bei kraujagyslių ligų išsivystymui) kiekį. Tokiu būdu yra slopinamas cholesterolio kaupimasis širdies raumenyje, todėl gydytojai dažnai ją skiria miokardo infarkto profilaktikai. Taip pat yra daug mokslinių įrodymų apie tai, kad folio rūgštis turi reikšmės gimdos kaklelio, žarnyno, plaučių vėžio prevencijai. Be to, ji skatina apetitą, skrandžio sulčių sekreciją bei dalyvauja palaikant sveikas kepenis. Nustatyta, kad sergant įvairiomis lėtinėmis kepenų ligomis (pvz., lėtiniu alkoholizmu) šios medžiagos kiekis ryškiai mažėja.

 

Natūrali folio rūgštis  - nauda ir dantims?

Dantenų ligas dažniausiai sukelia netinkama burnos ertmės priežiūra, susikaupusios bakterijos ir nešvarumai ant dantenų. Negydomos dantenų ligos gali lemti uždegimą ir net dantų netekimą. Folio rūgšties vartojimas yra veiksmingas būdas mažinti dantenų uždegimą. Ji netgi gali panaikinti kai kuriuos ligos sukeltus pažeidimus. Be to, ją yra naudinga vartoti po atlikto intensyvaus periodonto gydymo. Tai lemia greitesnį gijimą ir mažesnius skausmus. Ši rūgštis padeda išvengti burnos ertmės infekcijų, nes palaiko stiprią imuninę sistemą. Ji taip pat padeda organizmui kovoti su kenksmingomis bakterijomis ir virusais, galinčiais sukelti burnos sveikatos problemas, taip pat pasižymi priešuždegiminėmis savybėmis, kurios gali padėti sumažinti dantenų patinimą ir uždegimą.

 

Kodėl yra pavojingas šios medžiagos trūkumas?

Kai šios medžiagos mūsų organizme trūksta, labiausiai pažeidžiamos greitai besidalijančios ląstelės, todėl gali sutrikti eritrocitų (raudonųjų kraujo kūnelių) gamyba kaulų čiulpuose ir išsivystyti megaloblastinė anemija (mažakraujystė). Jos metu sumažėja eritrocitų skaičius ir jie būna didesni nei įprastai. Dėl anemijos sutrinka deguonies išnešiojimas po visą organizmą, todėl žmogus jaučiasi labai pavargęs, nusilpęs, išsekęs, padažnėja kvėpavimas. Bene svarbiausia folio rūgštis yra normaliai smegenų funkcijai, protinei ir emocinei sveikatai, nes labai gerai padeda įveikti streso bei depresijos simptomus. Kai jos trūksta, silpnėja atmintis, dažniau skauda galvą, padidėja dirglumas.

 

Kodėl nėščiosioms gyvybiškai reikalingas pakankamas folio rūgšties kiekis?

Daugialypiais moksliniais tyrimais yra įrodyta, kad ši rūgštis reguliuoja vaisiaus nervų sistemos formavimąsi, saugo chromosomas nuo pakitimų, todėl ji yra gyvybiškai būtina nėščiosioms. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, per metus pasaulyje gimsta apie 300 tūkstančių naujagimių su nervinio vamzdelio defektais ir tenka apie 12 apsigimimų tūkstančiui naujagimių.

Mokslinių studijų duomenimis, įgimtą stuburo ir nugaros smegenų išvaržą vidutiniškai turi 1 iš 1000 naujagimių ir tai yra antra pagal paplitimą įgimta patologija po Dauno sindromo. Europos maisto saugos tarnyba (EMST) patvirtino, kad folio rūgštis padeda apsaugoti būsimą naujagimį nuo labai sunkių smegenų ir nervų sistemos apsigimimų. Prieš pastodamos moterys turi gauti pakankamai vitamino B12 ir folio rūgšties tam, kad sumažėtų rizika, jog kūdikis gali gimti su sunkiomis galvos ir stuburo smegenų ydomis.

Įprasta folio rūgšties dozė nėštumo metu siekia 800 mikrogramų per dieną. Tiesa, gydytojas gali patarti vartoti ir didesnę folio rūgšties dozę (kartais ir 5 mg), jei galima didesnė tikimybė susilaukti kūdikio su nervinio vamzdelio defektu (smegenų ir (arba) stuburo problema (spina bifida)). Tikimybė susilaukti kūdikio su nervinio vamzdelio defektu gali būti didesnė tais atvejais, kai:

       ankstesnio nėštumo metu vaisiui jau pasireiškė nervinio vamzdelio defektas

       jūs arba biologinis kūdikio tėvas nervinio vamzdelio defektą turite patys

       jūsų arba kūdikio biologinio tėvo šeimoje yra buvę nervinio vamzdelio defektų atvejų

       sergate cukriniu diabetu

       turite antsvorio

       sergate bet kokios formos anemija

       reguliariai vartojate tam tikrus vaistus nuo epilepsijos

       vartojate antiretrovirusinius vaistus nuo ŽIV

 

Ar įmanoma perdozuoti?

Natūraliai su maistu gaunamo folato perdozuoti neįmanoma, tačiau sintetinę folio rūgštį reikėtų vartoti apdairiai: jos galima perdozuoti, o ir tyrimų šia tema vis daugėja.

Galimos pasekmės, jei šios medžiagos perdozuoja nėščioji:

        Gali kamuoti prasta savijauta, nemiga;

        Didesnė vitamino B12 trūkumo rizika.

Galimos pasekmės, jei rūgšties per daug gauna vaisius:

        Jis gali gimti neišnešiotas;

        Didesnė negyvagimio rizika.

Galimos perdozavimo pasekmės ateityje:

        Galimi vaiko autizmo spektro sutrikimai;

        Didesnė tikimybė, kad paaugęs vaikas susirgs astma;

        Didesnė rizika, kad gimus dukrai, ateityje ji sirgs diabetu arba bus nutukusi.

 

Folio rūgštis vyrams gali padėti padidinti sveiko nėštumo tikimybę

Folio rūgštis, be jokios abejonės, yra svarbi visoms vaisingo amžiaus moterims. Bet tai galioja ir vyrams! Sveikam nėštumui reikalinga spermos DNR. Žala spermos DNR siejama su padidėjusia persileidimo ir apsigimimų rizika. Yra įrodymų, kad jei vyrų folato lygis moters pastojimo metu yra žemesnis, nesveiko nėštumo rizika išauga. Štai keli stulbinantys tyrimo, atlikto su pelėmis, rezultatai:

       Pelių, šertų nepakankamai folato turinčiu maistu, spermos DNR buvo pažeista, o vaisingumas, palyginus su pelėmis, ėdusiomis pakankamai folato turintį maistą, buvo neigiamai paveiktas.

       Nepakankamai folato gavusioms pelės apvaisindavus pateles, jų palikuoniams pasireikšdavo ženklūs vystymosi sutrikimai, tokie kaip veido deformacija, galūnių ir stuburo defektai.

       Kita vertus, pakankamai folato vartojusių pelių palikuoniams pasireiškė tik minimalios deformacijos, tokios kaip odos spalvos pakitimai. Vienoje vadoje taip pat gimė neįprastai maža pelė.

Tad jei jūs ir jūsų partnerė planuojate vaikus, geriausia būtų padidinti folato lygį bei užtikrinti, kad jūsų sperma išlieka sveika. Tai sumažins neigiamų nėštumo rezultatų riziką.

 

Vartojimas – ką būtina žinoti?

Nors folio rūgštis dažnu atveju gali būti derinama su kitais preparatais, o jos trūkumas – dažnai pastebimas be išsamesnių tyrimų, prieš pradedant vartoti šią vitamino B9 formą, būtinai rekomenduojama pasikonsultuoti su specialistu. Jis ne tik nurodys, iki kada vartoti preparatą, bet ir nuspręs, kokia norma geriausiai tinka jūsų atveju.

Informuokite gydytoją apie kitus vartojamus vaistus bei ligas, kuriomis sergate. Ypač tuo atveju, jei jus kamuoja epilepsija ar panašus traukulių sutrikimas, cirozė ar kita kepenų liga bei inkstų liga (ypač, jeigu jums reguliariai atliekama dializė). Gydytoją ar vaistininką taip pat būtina informuoti apie dažną alkoholio vartojimą, turimas infekcijas, hemolizinę anemiją, kitas sunkias anemijos formas bei tuos atvejus, kai anemija nebuvo gydytojo diagnozuota, nors ją patvirtino laboratoriniai tyrimai.

 

 

Kokiuose maisto produktuose galima rasti natūralios folio rūgšties?

Jos yra visose žalialapėse daržovėse (salotose, poruose, petražolėse, špinatuose, brokoliuose), pupelėse, avokaduose, lęšiuose, saulėgrąžose, kepenyse, inkstuose, kiaušiniuose, juodoje duonoje, baravykuose, riešutuose. O daugiausia folio rūgšties 100 gramų produkto yra pupelėse – 260 mikrogramų (µg), petražolėse – 180 mikrogramų (µg), jautienos kepenyse – 145 mikrogramai (µg). Deja, šviesoje bei apdorojant maistą šiluma, didesnė šios medžiagos dalis suyra, todėl jos atsargos turi būti papildomos kiekvieną dieną.

 

Maisto papildai su folio rūgštimi: kodėl jie reikalingi?

Svarbu žinoti, kad su maistu gaunamos folio rūgšties organizmui dažnai gali nepakakti, todėl, planuojančioms pastoti ar jau besilaukiančioms moterims, reikėtų papildomai vartoti maisto papildus. Kokia folio rūgštis geriausia? Vieno atsakymo nėra ir kiekvienas atvejis individualus, todėl siūlome konsultuotis su savo gydytoju. Tačiau mūsų rekomendacija – prekinio ženklo iš Didžiosios Britanijos – Viridian – maisto papildai su folio rūgštimi:

       „Folic Acid with DHA“ – padeda palaikyti motinos audinių augimą nėštumo metu, padeda palaikyti normalią kraujodarą, padeda palaikyti normalią imuninės sistemos veiklą, padeda mažinti pavargimo jausmą ir nuovargį, atlieka tam tikrą funkciją ląstelių dalijimosi procese.

       MIO-INOZITOLIS, FOLIO RŪGŠTIS „Myo-Inositol & Folic Acid“ (milteliai) – tai unikalus mio-izitolio ir folio rūgšties mišinys, malonaus skonio miltelių pavidale, kurį galima maišyti su sultimis ar kitais nekarštais gėrimais. Foliatai prisideda prie motinos audinių augimo nėštumo metu. Šis produktas užtikrina optimalų šių maistinių medžiagų kiekį teisingame derinyje.

 

Q/A jūsų dažniausiai užduodami klausimai:

  1. Ar nėštumo metu reikia vartoti folio rūgštį net tuo atveju, kai vartojamas maistas, turintis šios medžiagos?

Taip, nėštumo metu papildomai vartoti folio rūgštį – rekomenduojama. Laikotarpiu, kai moters kūne auga nauja gyvybė, organizmui jos poreikis gali išaugti net iki 10 kartų.

  1. Kodėl rekomenduojama pradėti vartoti folio rūgštį dar prieš pastojant?

Atsižvelgiant į tai, kad kūdikio nervinis vamzdelis pradeda vystytis dar per pirmąsias 4 nėštumo savaites (prieš pirmąsias mėnesines), geriausia folio rūgštį pradėti vartoti vos tik pradėjus bandyti pastoti.

  1. Kas gali nutikti nevartojant folio rūgšties prieš pastojant/ankstyvo nėštumo metu?

Jei prieš pastojimą arba pirmąsias 12 nėštumo savaičių nevartojote folio rūgšties – jaudintis nereikėtų. Tikėtina, jog ir be to jūsų kūdikis vystysis normaliai. Tačiau rekomenduojama reguliariai atlikti įprastus tyrimus ultragarsu (maždaug 12 ir 20 savaites), tokiu būdu nustatant, ar vaisius yra visiškai sveikas.

  1. Ar folio rūgštį kasdien vartoti reikėtų net ir tuo atveju, kai nesiruošiama pastoti?

Taip. Visos moterys turėtų kasdien vartoti 400–800 mikrogramų folio rūgšties, net tuo atveju, kai neplanuoja pastoti. Kodėl? Tai yra vandenyje tirpus B grupės vitaminas, todėl organizmas jo nėra linkęs kaupti. Atsižvelgiant į tai, kad jūsų kūnas šią rūgštį greitai metabolizuoja (naudoja), organizmui gauti folio rūgšties būtina kiekvieną dieną. Tik tokiu būdu jis bus aprūpintas reikiamomis medžiagomis ir veiks tinkamai.

  1. Koks gali būti šalutinis poveikis?

Dažniausiai neigiama organizmo reakcija į šį preparatą pasireiškia pykinimu, apetito praradimu, pilvo pūtimu, dujų kaupimosi bei pilvo skausmais. Dėl neigiamos organizmo reakcijos į šį preparatą galite susidurti ir su miego problemomis, dirglumo jausmu, burnoje dažnai šiais atvejais pasireiškia ir nemalonus skonis.

 

Svarbu neviršyti nustatytos rekomenduojamos dozės. Maisto papildas neturėtų būti vartojamas kaip maisto pakaitalas. Svarbu įvairi ir subalansuota mityba bei sveikas gyvenimo būdas.