Kalis

Kalio papildai – ar jie svarbūs?

Norintiems džiaugtis sveika širdimi, tinkamai veikiančia nervų sistema ir raumenimis, stipria imunine sistema, svarbu užtikrinti, kad organizme yra reikiamas kiekis pačių svarbiausių vitaminų ir mineralų. Vienas iš svarbiausių mikroelementų yra kalis, kuris turi didelę įtaką organizmui ir jame vykstantiems nuolatiniams procesams. Todėl, išsiaiškinkime kas yra kalis, kodėl jis toks svarbus bei kaip jo galime gauti.

Pirmiausia, kalis yra mikroelementas, kuris vienodai svarbus tiek vaikams, tiek suaugusiems. Kalio trūkumas organizme gali paskatinti įvairių ligų bei sutrikimų atsiradimą, įskaitant širdies bei kraujagyslių ligas, kaulų bei raumenų sutrikimus bei kt. Todėl, užtikrinant reikiamą kalio kiekį organizme, galima išvengti įvairių sveikatos sutrikimų. Pirmiausia, kalis yra ypatingai svarbus vandens ir elektrolitų pusiausvyros balanso palaikymui, jis labai reikalingas širdžiai, kraujospūdžio reguliavimui, itin svarbus dantims, kaulams, raumenims bei nervinei sistemai. Turintiems kalio trūkumą arba norint papildyti jo atsargas, kalio papildai tikrai padės.

Kalio trūkumo simptomai

Kalio trūkumas itin dažnai pasitaikanti problema, todėl jeigu jaučiate neseniai atsiradusius sveikatos sutrikimus ar kitus nemalonius simptomus, būtinai nuvykite pas savo šeimos gydytoją konsultacijai ir pasidarykite kraujo tyrimus, kurie parodys vitaminų bei mineralų rodiklius. Yra keli pagrindiniai pirmieji simptomai, kurie išduoda kalio trūkumą, patys dažniausiai pasitaikantys:

       Padidėjęs nuovargis bei mieguistumas. Itin dažnas simptomas, kuris kamuoja tuos, kurie turi kalio trūkumą. Net ir po kokybiško 8 valandų miego jaučiamas mieguistumas, silpnumas, nepraeinantis nuovargis, kuris jaučiamas net tada, kai nieko nedirbama.

       Raumenų problemos. Gali būti raumenų skausmas, maudimas, jaučiamas jų nusilpimas, jėgų trūkumas.

       Širdies veiklos sutrikimas. Kalis yra itin svarbus tinkamai širdies veiklai, todėl esant jo trūkumui, gali sutrikti širdies darbas, jos ritmas, gali atsirasti ir kraujospūdžio sutrikimai. Jeigu pajutote, kad suprastėjo jūsų širdies veikla, yra neritmingas jos darbas, galbūt jaučiami skausmai, dūrimas, būtinai pasikonsultuokite su savo gydytoju.

       Sutrikęs virškinimas. Nors kalis labai svarbus raumenims bei širdies veiklai, jis įtakos turi ir virškinimo sistemai. Esant didesniam kalio trūkumui, gali atsirasti nemalonių virškinimo problemų, skausmų.

Svarbu žinoti, kad jaučiant bent vieną simptomą, kuris nedingsta, o net intensyvėja, būtinai nieko nelaukite ir kreipkitės į gydytoją.

Kalio papildai ir iš kur jo gauti

Daugelį vitaminų bei elementų galima gauti iš vartojamo maisto, todėl svarbu užtikrinti, kad jūsų kasdienė mityba yra subalansuota bei sveika. Tačiau, jeigu turite vitaminų ar mineralų trūkumą, tik tinkamą maistą valgyti nepakaks. Tam, kad gautume reikiamas visų svarbiausių vitaminų bei mineralų dozės, reikėtų suvalgyti ganėtinai didelį skirtingo maisto kiekį, kas yra fiziškai neįmanoma, todėl, tinkamiausia rinktis maisto papildus. Esant kalio trūkumui, geriausias pasirinkimas yra kalio papildai, kurie padės pasiekti greičiausią bei efektyviausią rezultatą. Vartojant papildus, kartu rekomenduotina atkreipti dėmesį ir į savo mitybą ir į ją įtraukti daugiau maisto produktų, kad pastiprinti poveikį. Kalio daugiausia yra šiuose maisto produktuose – bananuose, avokaduose, špinatuose, bulvėse, pupelėse, sėlenose, morkose. Todėl, jeigu norite pastiprinti kalio kiekį organizme, kartu su papildų vartojimu, įtraukite ir maisto produktus, kuriuose yra šio mikroelemento.

Daugeliui kyla klausimas kur dingsta kalis iš organizmo, tai yra ganėtinai sudėtingas procesas, tačiau, trumpai – kalio daugiausia pasišalina kartu su šlapimu. Didžiausia dalis kalio iš organizmo pasišalina su šlapimu ir kita dalis pasišalina su prakaitu bei išmatomis. Ypatingai vasaros sezonu, jeigu yra karšta ir gausiai prakaituojama arba aktyviai sportuojama, kalis pasišalina greičiau, todėl svarbu stebėti savo organizmą ir užtikrinti, kad nėra jo trūkumo. Taip pat, apsinuodijus, sutrikimus virškinimui ar susirgus virusinėmis virškinimo ligomis, esant vėmimui, viduriavimui, kuomet negeriama skysčių, mažai valgoma, kalio rodikliai gali nukristi itin žemai. Todėl, jeigu intensyviai prakaituojate ar turite virškinimo stiprius sutrikimus, stenkitės vartoti daugiau skysčių ir įtraukti maistą, kuriame yra kalio. Jeigu kamuoja virškinimo problemos, vartokite bananus, avokadus, bulves.

Kartu su kaliu, dažnai rekomenduotina vartoti ir magnį, nes kalis ir magnis itin gerai dera kartu ir padeda pastiprinti poveikį. Juos kartu vartoti svarbu, nes šie du mineralai yra glaudžiai tarpusavyje susiję ir veikia kartu organizme. Magnis padeda palaikyti visų mikroelementų pusiausvyrą, yra itin svarbus raumenims, nervų sistemai, imuninei sistemai. Magnis padeda mažinti pavargimo jausmą ir nuovargį, itin stipriai prisideda prie normalios energijos apykaitos palaikymo, padeda palaikyti tinkamą nervų sistemos veiklą bei itin svarbus raumenims. Jo gausiai yra riešutuose bei sėklose, žaliose lapinėse daržovėse, bananuose, avokaduose, o kalis itin svarbus nervų sistemai, kurios padeda palaikyti tinkamą veiklą, padeda palaikyti tinkamą raumenų būklę bei svarbus kraujospūdžio reguliariam palaikymui. Kalio magnio papildai yra būtini žmogaus organizmui ir naudojami kartu, suteikia geriausią poveikį, nes vartojant juos kartu, suteikiamas stipresnis poveikis nervų sistemai, širdies tinkamai veiklai, skysčių organizme reguliavimui, raumenų veiklai, kaulų dantų būklei bei energijos gamybai.

Kalio vitaminai

Turintiems kalio trūkumą ar norint papildyti jo kiekį organizme, geriausiai padės kalio vitaminai ir kartu tinkamai suderinta mityba. Koks kalis geriausias atsakyti sunku, kadangi, viskas priklauso nuo to, kokį turite trūkumą organizme ir pagal tai reikėtų rinktis kalį ir jo dozes. Primename, kad turint didelį trūkumą ir jaučiamus simptomus, konsultuokitės su specialistu, kuris padės parinkti tinkamiausią kalį ir jo dozes. Svarbiausia, kalio vitaminai geriausi tie, kurie yra visiškai švarios sudėties, kurioje nėra dažiklių, rišiklių, sintetinių užpildų. Visada skaitykite papildų aprašymą ir domėkitės prekiniu ženklu, užtikrinkite, kad renkatės tuos papildus, kurie yra švarūs. Be to, skaitykite papildų aprašymą ar yra sudėtyje ir magnis, nes renkantis kalį, rekomenduotina vartoti kartu ir magnį, todėl galite rinktis kalio ir magnio kompleksą.

Q/A dažniausiai užduodami klausimai

  1. Kiek reikėtų kalio suvartoti per dieną suaugusiam žmogui?

Rekomenduotina kalio dienos dozė suaugusiam žmogui yra apie 3000mg, todėl tam, kad gauti šį kiekį padės kalio papildai ir įtraukti į mitybą maisto produktai, turintys didžiausią kalio kiekį.

  1. Ar galima užtektinai kalio gauti tik iš maisto produktų?

Nors kalio yra nemažame kiekyje maisto produktų, tačiau, tik jų valgyti nepakanka. Kalio dienos norma yra nemaža, todėl norint ją gauti tik iš maisto, reikėtų suvalgyti itin didelius kiekius maisto – netgi kilogramais, kas nėra įmanoma ir net nėra sveika. Todėl, rinkitės vartoti maisto papildus.

  1. Ar gali kalio būti per daug?

Kaip ir su visais vitaminais ir mineralais, taip ir su kaliu per didelis kiekis jo gaunamas kiekis įmanomas, tačiau, ganėtinai retas. Visus vitaminus ir mineralus bei maisto produktus reikėtų vartoti saikingai ir atsargiai, laikantis visų rekomendacijų.

  1. Kalio vitaminai geriausia kompleksai ar tik su viena kalio sudedamąją dalimi?

Tai labai priklauso nuo situacijos ir kalio trūkumo rodiklių, todėl, reikėtų pasitarti su savo gydytoju. Dažniausiai, rekomenduojama rinkis maisto papildų kompleksus ir vartoti kalio ir magnio kompleksą, kuris padės suteikti geriausią poveikį.